fbpx
Image default
Вести Култура

Изложба на астрофотографии за јубилејните 20 години на Скопско астрономско друштво

За да го одбележи јубилејот – 20 години постоење, Скопското астрономско друштво утре во Домот на АРМ, во 20 часот, ќе ја отвори изложбата на астрофотографии „20 години низ објективот на Скопското астрономско друштво“.

Скопското астрономско друштво ќе ги презентира најновите астрофотографии, изведени во разни техники за фотографирање на ноќното небо и небесните објекти.

Изложбата е поддржана од Министерството за култура и Министерството за одбрана, ќе трае до 16 декември, а влезот е слободен.

Скопското астрономско друштво е важен двигател на неформалното образование во државата, како и важен глас за популаризација на науката, посебно на астрономијата и астро-физиката. Во изминатите две декади одржа бројни курсеви по астрономија, стотици предавања и теренски набљудувања за сите љубители на астрономијата.

Превземено од:

Поврзани вести

Груби: Се чека вистинскиот момент за импичмент на Иванов

Вања Мицевска

Фотогалерија: Молдавија и Босна и Херцеговина најдобри на Балканскиот шампионат во одбојка на песок во Штип

Кире Андонов

„Катимерини”: Столтенберг преку писмо бара Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Договорот од Преспа

Габриела Додевска