Image default
Вести Македонија

Бугарија му забрани на Дамчевски да работи како гинеколог

Откако НОВА тв веб објави дека гинекологот, Николче Дамчевски кој девет месеци лажеше пациентка дека е бремена, работи во Бугарија, таму денес му е изречена забрана за извршување медицинска дејност.

Раководството на Медицински центар „Мајчин дом” во Софија се обратило до Агенцијата за медицинска ревизија при Министерството за здравство на Бугарија да изврши проверка во врска со гинекологот Дамчевски, кој во земјава беше осуден на двегодишна затворска казна, што потоа ја потврди и скопска Апелација.

До утврдување на околностите во случајот, на докторот му се забранува да извршува медицинска дејност, изјавија од софискиот Медицински центар „Мајчин дом”.

Тој во Македонија има осумгодишна забрана за работа како доктор и е во бегство. Во меѓувреме, станал член и на Бугарскиот лекарски сојуз, а работел во една приватна болница во бугарскиот главен град. Во пресудата против Дамчевски пишува дека „како гинеколог тој има вина за тешки злосторства извршени врз здравјето на луѓето и фалсификување документи”. Пред судот тој ја призн вината и по двете обвиненија – фалсификување на медицински документи и несовесно извршување на лекарската професија.

Раководството на Медицинскиот центар е подготвено да соработува целосно со истражните и надзорните органи за да се разјаснат околностите на случајот – наведува БГНЕС.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Адеми и Шилегов за бојкотот во Хемиско: Без поделби и триумфализам во образованието

Габриела Додевска

Филипче на средба со здруженијата на дијабетичари и Националната комисија за дијабетес

Трајче Гогов

Аријана Коскарова и Бојан Коскаров на листата на „Форбс“

Весна Коловска

Османи во посета на Атина: Дома се враќа со првиот лет од атинскиот до скопскиот аеродром

Вања Мицевска

Со нож нападнат малолетник од Арачиново додека чекал автобус

Трајче Гогов

Малтешката морнарица ја презела контролата врз грабнатиот танкер од мигранти