Image default
Вести Свет

Столтенберг: НАТО ќе го поздрави напредокот на Македонија и ќе ја поддржи Украина

Министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО на претстојната дводневна средба ќе го поздрават напредокот на Македонија на патот кон членство во Алијансата и ќе и изразат поддршка на Украина – изјави денеска генералниот секретар на Северноатлантскиот пакт, Јенс Столтенберг.

„Украина не е дел од НАТО, но членките на Пактот ќе продолжат да и пружаат силна политичка поддршка и помош за модернизација на украинската армија“, изјави Столтенберг – пренесува Македонската информативна агенција.

Пред денешниот почеток на министерската средба, Столтенберг уште еднаш ја повика Русија да ги ослободи украинските бродови и морнари, што ги задржа на 25 ноември во близина на Крим.

„Решително ги поддржуваме независноста и територијалната целовитост на Украина. Поради агресивните постапки на Русија кон Украина – незаконската анексија на Крим и настаните во Азовското Море – НАТО прогласи највисок степен на својата готовноста од крајот на Студената војна. Тоа е директен одговор на активностите на Русија кон Украина“. Тој нагласи дека НАТО е загрижен поради развојот на новиот руски ракетен систем и прекршувањето на Договорот за отстранување на ракетите со среден и краток дострел од Европа.

Столтенберг нагласи дека министрите на претстојниот состанок ќе и изразат и силна поддршка на Грцуија и ќе ги поддржат напорите за мировни преговори меѓу Владата на Авганистан и талибанците.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Утрово сончево и ладно, на Попова Шапка снежна покривка со 100 сантиметри

Трајче Гогов

Најмалку 15 повредени во железничка несреќа во Белград

Трајче Гогов

Јавна расправа во Собранието за еднородителските семејства

Кире Андонов

Телефонски разговор Саливен – Катругалос: Поддршка од САД за Преспанскиот договор

Габриела Додевска

Во Охрид информативен настан за наградниот конкурс за успешни иновативни претпријатија

Љупчо Шатевски

Петричек: Русија претставува опасност за Чешка и ЕУ

Вања Мицевска