Image default
Спорт Фудбал

Роналдо полека, но сигурно урива рекорди

Португалскиот фудбалер и играч на Јувентус, Кристијано Роналдо, по историскиот рекорд со кој стана првиот фудбалер, кој успеал во Лигата на шампиони да оствари 100 победи, сега повторно ќе испише нова историја, овој пат во Серија А.

Роналдо успеа да се запише десет пати во листата на стрелци и со тоа  се изедначи со Пијатек, а во петок, во дерби мечот, ќе брка лидерско место на листата на стрелци. Како дебитант странец, само еден фудбалер успеал да постигне двоцифрен број голови, меѓутоа на 14 мечеви, а тоа е Шевченко. Ако Португалецот, реализира погодок во петок, ќе биде осамен на лидерското место.

Португалскиот напаѓач успеа да поентира и во друг рекорд, овој пат клупски, со што стана фудбалер со најбрзо постигнати десет голови во историјата на Јувентус, а го помина легендарниот Велшанец Џон Чарлс.

Извор: derbi.mk

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

ПСЖ повторно ја „изигра“ УЕФА, но на лето следува болната вистина…

Раул Гонзалес избран за најдобар тренер во ЛШ од своите колеги

Габриела Додевска

Шифрин го освои Светскиот куп за трета година по ред

Загинаа 12 навивачи на Барселона од Еквадор

Во сабота ќе се одржи првиот ракометен куп „Кирил Лазаров 7″

Трајче Гогов

Јунајтед нема намера да го продава Погба