fbpx
Image default
Вести Македонија

Жбогар – Европската унија е синоним за правда демократија мултикултурализам а не само економска заедница.

Европската унија е синоним за правда демократија мултикултурализам а не само економска заедница. Ова на младите во Тетово им го порача евроамбасадорот Самуел Жбогар на трибината која се одржа на Тетовскиот универзитет, со наслов Визијата на младите за Европската унија.

Тој рече дека најважен е патот на трансформација на земјите кои сакаат да бидат дел од европското семејство. Тоа ќе овозможи Европската унија да дојде во Македонија, а не младите да заминуваат по подобра иднина во западно – европските земји.

Како позитивен пример за вредностите на Европската унија, Жбогар ја посочи помошта која унијата ја дава на локалните заедници.

Жбогар на трибината го слушна и мислењето на младите за Европската унија, кое е најважно и за самиот просперитет на новите земјите членки.

Зоран Димовски

Превземено од:

Поврзани вести

Продолжуваат консултациите за уставните измени, во Парламентот формирана нова пратеничка група

Вања Мицевска

Меѓаши: Се’ повеќе деца се носат со комбиња да просат по градовите

Весна Коловска

Денови на Хиландар во Скопје

Вања Мицевска