Image default
Вести Македонија

Грција го отворила прашањето за изјавата на Заев со Столтенберг

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, по средбата со македонскиот министер Никола Димитров, порача дека имале “суштинска дискусија” за Преспанскиот Договор и за изјавата на премиерот Зоран Заев за јазикот и македонското малцинство.

Катругалос посочи дека го отворил прашањето за контроверзната изјава ан Заев и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на денешниот состанок на министри за надворешни на Алијансата.

-Имавме суштинска дискусија со македонскиот министер за надворешни, двајцата се согласивме дека проблематичните изјави предизвикуваат сомнеж за вистинското значење на Преспанскиот Договор и дека треба да се избегнуваат, токму затоа што двете земји инсистираат на верно почитување на духот у писмото на Договорот кој е од бенефит за двете страни, изјави Катругалос.

Тој додаде дека и двајцата се согласиле дека “она што точно го дефинира статусот на обврските на секоја страна е членот 3 (4), кој не остава никаков простор за интервенција во ниту една од земјите”.

Гркот потврди дека го отворил прашањето денеска со Јенс Столтенберг, покрај другите теми.

-Го отворивме и тоа прашање, а Столтенберг ме информираше и за техничкиот процес што следи, бидејќи сите се надеваме на ратификација во двете земји.

Катругалос повтори дека треба да се биде “многу, многу внимателен” да не се создаваат сомнежи и погрешни интерепретации за тоа што го кажува Договорот.”

Поврзани вести

Трудници во Холандија, како дел од медицинско истражување, земале вијагра, починаа 11 бебиња

Инстант лозот ПАРКиРАЈ ХИБРИД додели уште една Toyota Auris Hibrid

Кире Андонов

Владата ќе расправа за заемот за модернизација и изградба на Клиничкиот центар и болницата во Штип