Image default
Вести Свет

Вооружен напад во Мексико: Шестмина полицајци ги загубија животите

Фото: Dallas Morning News

 

Вооружени мажи нападнаа полициски конвој во западниот дел на Мексико, обидувајќи се да ослободат затвореник, при што се убиени шест полицајци, соопштија локалните власти. Тоа е најсериозниот напад извршен од криминална банда, откако во саботата стапи на должност новиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, кој вети дека ќе ја намали стапката на насилство во земјата.

Јавниот обвинител на државата Халиско, Марисела Гомез Кобос изјави дека вооружената група патувала со три возила и го нападнала полицискиот конвој во близина на автопатот. Еден од напаѓачите бил повреден и уапсен.

Останатите напаѓачи избегале и направиле две барикади на патот со опожарени автомобили. Наркокартелите во Мекиско често употребуваат таква тактика, со цел да си обезбедат пат за бегство.

Во државата, каде што е извршен нападот, дејствува наркокартелот „Халиско – Нова генерација“.

 

Извор: МИА

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Османи со поддршка за истрагата на СЈО, вели дека како министер не отстапувал од законите

Габриела Додевска

Влага им го јаде здравјето на семејството Мустафови од Делчево

Трајче Гогов

Поради вода и наноси од земја повремени прекини на сообраќајот на патот Валандово-Удово

Кире Андонов

Заев му честита на Ципрас:Заедно со нашите народи испишавме историска победа

Весна Коловска

Мицотакис: Ако не се задоволат грчките позиции, нема отворање ни затворање на поглавјата за членство во ЕУ

Вања Мицевска

Уставниот суд утврди повреда на слободата на изразување и политичка дискриминација врз членови на Левица

Вања Мицевска