Image default
Вести Свет

Европскиот Парламент гласаше за екстрадиција на Груевски од Унгарија

Европратениците ги усвоија двата амандмани кои бараат од Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија.

Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку дена поднесоа одделни амандмани на оваа тема, но се стравуваше дека оној на Зелените нема да помине поради поостриот речник.

Амандманот поднесен од европратеничката на Зелените, Јудит Саргентини освен што бара екстрадиција, гласи и дека Груевски побегнал од Македонија со дипломатска помош од Унгарија за да избегне затворска казна и го смета овој потег како мешање во внатрешните работи на Македонија како и чин на презик кон судството и владеењето на правото во земјата.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Министерот Едмонд Адеми во работна посета на Франција

И Македонците во ќар од грантовите на словенечките агенции за вработување

Весна Коловска

Тетовските пожарникари на суд ќе ги бараат своите права од општината

Трајче Гогов

Во Турција уапсени 14 странци, припадници на ИД

Трајче Гогов

Се предаде телохранителот на Мијалков

Весна Коловска

Почнуваат 8. Струшки книжевни средби

Кире Андонов