Image default
Вести Свет

Најмалку 45 загинати во директен судир на два автобуса во Зимбабве

Најмалку 45 лица загинале во директен судир на два автобуса во Зимбабве.

Портпаролот на полицијата, Пол Нијати соопштил дека двата автобуса, кои се движеле во спротивен правец директно се судриле кај Русапе, место на околу 170 километри источно од престолнината Хараре.

Весникот „Хералд“ пак, пишува дека локалната мртвачница може да прими само 16 тела, што е многу малку во однос на бројот на жртвите.

Автобуските несреќи се чести во оваа јужноафриканска земја, каде што превозниците често не го почитуваат ограничувањето на брзината, бидејќи се обидуваат да завршат што повеќе „тури“.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Собранието ја усвои завршната сметка за Буџетот 2017

Трајче Гогов

Одбележана 76-годишнината од депортацијата на штипските Евреи

Кире Андонов

ВМРО-ДПМНЕ: Милева Ѓорѓиева направила копи-паст на моделот за вработување наречен „Мира Дизел вработување“

Вања Мицевска

Од 1 јануари детски додаток ќе земаат и семејствата со еден вработен кои имаат минимална плата

Трајче Гогов

Се запалило возило на клучката кај Смоквица

Весна Крстева

Девет месеци породилно за мајките,еден месец за татковците

Весна Крстева