Image default
Вести Македонија

Кејт Брнс и официјално го земенува Бејли

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти намера да ја номинира Кејт Брнс за нов американски амбасадор во Република Македонија. Брнс треба да го замени актуелниот амбасадор Џес Бејли, чиј мандат завршува на крајот од годината. Но, пред да дојде во Македонија, назначаувањето на Брнс треба да го одобри американскиот Сенат.

Кејт Брнс сега е во Атина, Грција, каде работи како заменик шеф на мисијата на САД.
Во текот на нејзината дипломатска   кариера работела и како заменик шеф на мисијата на САД во ОБСЕ во Виена.

Во нејзината дипломатска биографија издадена од Белата куќа, стои дека работела како советник за односи со јавност во Амбасадата на САД во Мадрид, Шпанија, била виш цивилен претставник на Одделот за државни функции во оперативната група Бастон / Бронко, аеродромот Џалалабад, Авганистан и советникот за јавни работи на Мисијата на САД во НАТО во Брисел, Белгија.

Новата американска амбасадорка  е исто така добитник на Наградата на секретарот за експедиција и на наградата за заслужена цивилна служба на армијата на САД.  Брнс зборува шпански, унгарски и турски јазик.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Предложена резолуција во Сенатот за поддршка на доворот за името

Трајче Гогов

Тешко повреден пешак, за брзо возење казнети 51 возач

Трајче Гогов

Нема нова амнестија и договор за измени на член 353 од КЗ

Габриела Додевска

Дишејќи го загадениот воздух ни следуваат по седум цигари дневно

Трајче Гогов

Три лица под истрага, едно во бегство за пукањето во Чаир

Вања Мицевска

Приколка – ладилник полна со мртовци пронајдена во Мексико

Габриела Додевска