Image default
Вести Свет

Евакуирани патници од железничка во Мадрид поради експлозивна направа

Железничката страница Аточа во Мадрид и централната железничка станица во Барселона денеска беа делумно евакуирани поради сомнеж за екплозивни направи, но утврдено е дека тревогата била лажна.

Беа евакуирани патници од два воза и од фоајето во Барселона по дојава за експлозивна направа поставена во куфер. При претрага на еден куфер со скенер, бил забележан предмет кој личел на експлозивна направа. По проверка што ја спровеле специјализирани екипи, железничката станица била отворена и двата задржани воза добиле дозвола да тргнат.

Во Мадрид евакуацијата исто така била предизвикана од сомненија за експлозивна направа. По проверката, железничката станица била повторно отворена, соопшти шпанската полиција.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Бошњаковски: Продолжуваат разговорите за законот за јавно обвинителство

Најмалку 45 загинати во директен судир на два автобуса во Зимбабве

Вања Мицевска

Околу 70 отсто од играчките на пазарот во Македонија се небезбедни

Габриела Додевска

Заев и Ахмети ќе договараат консензуален кандидат

Габриела Додевска

Времето денеска: Променливо облачно и потопло

Кире Андонов

МЗШВ: Нема да дозволиме сточарите да трпат загуби

Весна Крстева