Image default
Вести Свет

Вулканот Фуего повторно активен

Вулканот Фуего во Гватемала повторно проработе, соопштуваат властите на земјата. Според она што тие го соопштиле е дека вулканот исфрла пепел и лава, но засега нема евакуација на населението.

Во јуни оваа година вулканот одзеде 190 животи, а повеќе од 230 се водат како исчезнати. Сообраќајот е забранет во близина на вулканот, а локалните власти засега не наредија евакуација на жителите. Ова најава за повторна активност на Фуего би била четврта ерупција од почетокот на годината. Пепелот покрил села во западните и југозападните делови каде што е сместен самиот вулкан.

Фуего е висок 3.763 метри и е оддалечен 35 километри од главниот град на Гватемала.

Како изгледаше ерупцијата на Фуего пред неколку месеци потсетуваме со видеото подолу:

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Јонкер: Поважно е изборите да се демократски, отколку резултатите

Љупчо Шатевски

Светиниколска фирма оператор на спорните јавни набавки на Стевчо Јакимовски

Кире Андонов

Конференција за учеството на лицата со попреченост во изборниот процес

Кире Андонов

И СДСМ ќе бара кандидат за претседател преку оглас

Весна Коловска

Поради пропусти на општината илјадници кавадарчани со години не плаќале данок на имот

Трајче Гогов

Мотоџија со ,,кавасаки” излетал од патот Градско – Прилеп

Трајче Гогов