fbpx
Image default
Вести Македонија

Почина доајенот на спортското новинарство Бранко Давидовски

На 88 годишна возраст денеска во Скопје почина доајенот на македонското спортско новинарство Бранко Давидовски. Меѓу спортски работници Давидовски беше познат по прекарот „Мајка“.

Давидовски со спорт почна да се занимава 1947 година во периодот на основањето на ФК Вардар. Ги помина сите возрасни категории, а заигра и за сениорскиот тим.

По фудбалската кариера почна да работи како спортски новинар. Најголема трага остави во Македонското радио каде долги години беше уредник. Известуваше од бројни домашни и меѓународни спортски натпревари. По пензионирањето, хонорарно работеше за весниците „Вечер“, „Утрински весник“ и „Македонски спорт“.

Погребот на Бранко Давидовски ќе биде утре во 12 часот на Градските гробишта „Бутел“ во Скопје.

Превземено од:

Поврзани вести

СДСМ: Реални очекувањата и проекциите за 2019 година како година на економијата

Кире

Сопруг насилник лишен од слобода

Трајче Гогов

Времето денеска: Променливо облачно со слаб дожд и снег

Кире