fbpx
Image default
Вести Македонија

МЕР: Постигнатата е согласност со активистите, продолжува изградбата на гасоводот

Акционерското друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ (МЕР) денеска соопшти дека почнаа активностите за продолжување на изградбата на магистралниот гасовод откако е постигната согласност со граѓанските активисти.

Станува збор за магистралниот гасовод Делница 5 Скопје – Тетово – Гостивар кај потегот на Водно.

– МЕР АД Скопје ја информира јавноста дека по постигнување на согласност со граѓанските активисти кои ќе бидат дел од работните групи за мониторинг на изведбата на целиот проект, од понеделникот 08.10.2018 година се почнати активностите за продолжување на изградбата на Магистрален гасовод Делница 5 Скопје-Тетово-Гостивар кај потегот на Водно и тоа од км 25 до км 26 на потегот кон Шишево, се наведува во соопштението од МЕР. 

Превземено од:

Поврзани вести

Собраниската комисија го прифати барањето на судот за притвор на Димовски

Вања Мицевска

Премиерот на Албанија не поседува возачка дозвола

Трајче Гогов

Мета: Влезот на Македонија во НАТО дополнителна гаранција за безбедноста во регионот

Трајче Гогов