Image default
Вести Свет

Голем пожар во Тоскана, 500 луѓе се евакуирани

Најмалку 500 лица доцна синоќа беа евакуирани во областа Пиза во Тоскана, Северна Италија поради голем пожар кој ја зафатил шумската област Монте Сера. Причината за неговото брзо ширење е ветерот, при што огнената маса започнала да им се заканува на мештаните.

„Разорен пожар во Каличи. Најблиските куќи се контактирани“, напиша синоќа на „Фејсбук“ градоначалникот на местото, Масимилијано Гименти. Тој подоцна соопшти дека се евакуирани 500 луѓе поради претпазливост.

Италијанската телевизија прикажа видео снимки од пламенот кој зафати големи делови од шумата. Утрово во гасењето пожар биле вклучени авиони и пожарникари кои пристигнале од цела Тоскана.

„Соочени сме со голем пожар. Најважно е сега да го спасиме селото“, изјавил за локалната телевизија пожарникар од Пиза и додал дека според неговото мислење пожарот бил подметнат.

 

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Се зголемува бројот на жртви и исчезнати во пожарот во Калифорнија(видео)

Трајче Гогов

Две лица тешко повредени изминатите 24 часа во Скопје

Трајче Гогов

Пенс: Силна поддршка за историскиот Договор со Грција и за референдумот (видео)

Трајче Гогов