Image default
Вести Култура

На ИФФК „Браќа Манаки” претставен краткиот филм „Љубовникот” во режија на Игор Иванов

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола го претстави македонскиот краток филм „Љубовникот“ на режисерот Игор Иванов-Изи кој во фестивалскиот прес центар изјави дека идејата за снимање на филмот датира од порано и е стара.

На прес конференцијата во Битола Иванов посочи дека сценариото било изработено во 2009 година и посакувал филмот да се сними со камерата на браќата Манаки.

-Сакавме да направиме еден постмодерен акт и да не биде само филм по себе, туку да биде и едно PR-случување, блиско до односите со јавноста. Сакавме камерата на браќата Манаки да ја репарираме и се да снимиме со таа камера. Но бидејќи тоа беше невозможно, ние филмот го снимивме со стандардна техника, истакна Иванов-Изи и додаде дека дестинацијата на овој филм секогаш бил ИФФК „Браќа Манаки“ кој доколку беше снимен со камерата на браќата Манаки уште повеќе ќе беше промовирана македонската кинематографија во светот.

Игор Иванов-Изи и неговите соработници продолжуваат со нови филмски проекти, а првиот нареден е филмот „Хомо“.

Фестивалот почна синоќа со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“. На познатата италијанска актерка Клаудија Кардинале и беше доделена специјалната „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност, агодинашни мауреати се ин кинематограферот Роџер Дикинс и македонската актерка Милица Стојанова.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Дел од летовите на скопскиот аеродром откажани

Трајче Гогов

Ловец на исчезнати бродови ќе учествува во потрагата по Сала

Кире Андонов

Пандев доби карикатура со неговата специфична поза на исчекување аплауз од публиката

Вања Мицевска

Мајката на Боки 13 ја спасува 1ТВ

Весна Коловска

Сите сакаат да бидат дел од ИСТОРИСКАТА СРЕДБА, но само еден СПОРТИСТ има шанси за тоа

Трајче Гогов

Хуманитарна помош и новогодишен ручек за бездомниците од пунктот во Момин поток

Кире Андонов