Image default
Вести Свет

Уште четири жртви на Западнонилска треска во Романија

Вкупно четири лица починале од Западнонилска треска изминатава недела во Романија, соопштија денеска локалните здравстевени власти.

Со последните случаи, вкупниот број на жртви на оваа болест во Романија се зголеми на 21.

Националниот институт за јавно здравје денеска соопшти дека има 30 нови случаи на заболени со Западнонилска треска. Се истакнува и дека сите починати имале други здравствени компликации.

Министерството за здравство ги повика локалните власти да преземат мерки за да се спречи ширење на Западнонилската треска, додавајќи дека бројот на заболени ќе се намали со намалување на температурата на воздухот.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Македонскиот филм „Honeyland” во конкуренција за најдобар светски документарец на „Санденс”

Вања Мицевска

Царинската управа заплени девизи, сребрен накит, цигари и фалсификати

Кире Андонов

Меланија ќе зборува за аферата на Доналд Трамп

Трајче Гогов

Албанци го „возеа“ Мило Ѓукановиќ пред Белата куќа во Вашингтон

Љупчо Шатевски

Нови рочишта за „Насилство во Општина Центар”, „Таргет-Тврдина” и за „ТНТ”

Љупчо Шатевски

Глутници кучиња шетаат низ Струга

Трајче Гогов