Image default
Вести Македонија

Кривични пријави против Заев и Димитров од Светскиот македонски конгрес

Светскиот македонски конгрес на чело со Тодор Петров денеска поднесе кривични пријави против премиерот, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров поради формирањето на Заедничкиот интердисциплинарен комитет на експерти за историски, археолошки и образовни прашања меѓу Македонија и Грција.

Спогодбата Димитров-Коѕијас не е ратификувана во согласност со Уставот, не е дел од внатрешниот правен поредок на Македонија и секое дејство за спроведување на Спогодбата пред да стапи во сила е кривично дела – сметаат од Конгресот.

Петров денеска информираше дека поднеле и Приговор до Државната изборна комисија за заштита на избирачкото право од незаконско финансирање на Владата и парламентарното мнозинство од државниот буџет за кампањата за референдумот.

Петров кој оценува дека Спогодбата од Преспа не го заштитува македонскиот идентитет.

На денешната прес конференција исто така,  беше соопштено и дека Светскиот македонски конгрес објавил јавен повик за пријавување волонтери набљудувачи за референдумот.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Со акција за подводно чистење на езерото Матка одбележан меѓународниот ден на водите

Кире Андонов

Медиумски писмен граѓанин – За чест и без стрес избери ја вистинската вест

Вања Мицевска

Светски ден за борба против беснило

Вања Мицевска

Нема одложување на почетокот на второто полугодие од учебната година

Вања Мицевска

Конференција за институционални реформи за борба против корупцијата

Габриела Додевска

Реконструиран патот Берово-Струмица, инвестиција од 1,6 милиони евра

Трајче Гогов