Image default
Забава

Се’ за храна: Зелено смути со грозје и јаболко

Започнете го денот со зелено смути, богато со антиоксиданси и витамини! Сезоната на јаболка и грозје е во полн ек, па да ги искористиме овие дарови од природата. Ако досега не сте пробале смути со грозје и јаболко, ова е прав момент за ново доживување.

Она што е предност кај ова смути е тоа што може да си замрзнете грозје и да го правите преку целата година. Јаболката и спанаќот ни се достапни преку целата година, па така овој здрав, зелен микс е вистински избор за деновите кога имате малку енергија, а немате многу слободно време.

Состојки:

 • 1 зелено јаболко
 • 1 чаша замрзнато бело грозје
 • 1 чаша свежи листови спанаќ
 • ½ чаша кисело млеко или јогурт
 • 1 чаша сок од јаболко
 • 2 лажици сок од лимон по желба.

Подготовка:

 1. Јаболкото измијте го и излупете го. Потоа исечете го на коцки.
 2. Листовите спанаќ измијте ги.
 3. Во блендер ставете ги сокот од јаболко, киселото млеко, спанаќот, грозјето и јаболкото. Миксирајте ги додека добиете хомогена смеса.
 4. На крај додајте сок од лимон по желба, доколку сакате смутито да има освежителен киселкаст вкус.
 5. Готовото смути со грозје и јаболко послужете го веднаш. На здравје!

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

„Shallow“ од Лејди Гага доби кавер со македонска адреса (ВИДЕО)

Габриела Додевска

Викендов во Минхен почнува популарниот Октоберфест

Трајче Гогов

Омилените уметнички дела и ликови од цртани филмови на површината од вашето кафе

Габриела Додевска

Вера Љубојна: Се радуваме на новиот почеток и се бориме со загадениот воздух (ВИДЕО)

Емилија Бунтеска Нацоска

Видео: Само за страсни љубители на сирење и кашкавал

Направете сами природен пилинг за лице

Вања Мицевска