Image default
Вести Култура

Се подготвува прв мјузикл за деца во Македонија

Театарот за деца и младинци почнува подготовки за првиот македонски мјузикл за деца „Земја во која не се стигнува“ според текст на Оливера Николова, музика за деца компонирана од  Александар Џамбазов и во режија на Виолета Џолева.

Музички продуцент е Александар Митевски, кореограф е Кренаре Невзати, драматург на мјузиклот Маја Стефановиќ, а Дамир Имери е музички аранжер.

Во мјузиклот ќе учествуваат деца на возраст помеѓу 9 и 13 години, кои умеат  да пеат и имаат актерски талент. За таа цел ќе се организира аудиција на 21-ви, 22-ти и 23 септември во просториите на Детскиот културен центар „Карпош“.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Прифатен текстот на договорот за намалување на цените на роаминг во земјите од Западен Балкан

Кире Андонов

Казнети 102 возачи за непрописно паркирање вчера во Скопје, пајакот подигнал 77 возила

Се зголемува бројот на жртвите во нападот во Сирија

Вања Мицевска

Стоматолошки комори од Европа на состанок во Скопје

Основно училиште во Тетово воведе носење на училишни реформи

Трајче Гогов

Нападнат главен судија во тетовско, поради незадоволство од резултатот

Трајче Гогов