Image default
Вести Свет

Повеќе од 1.670 германски свештеници злоставувале деца

Најмалку 1.670 католички свештеници биле вмешани во 3.677 случаи на сексуално злоставување во Германија помеѓу 1946 и 2014 година, објави Шпигел.

Весникот наведува дека имале увид во извештај за сексуално злоставување во Католичката црква во Германија. Во него се наведува дека повеќе од половина од жртвите биле на возраст од 13 или помалку години, и дека повеќето од нив биле момчиња.

Извештајот што го направија три универзитети за конференцијата на Германската бискупска копнференција, се додава дека секој шести случај бил силување и најмалку 1,670 свештеници биле вмешани.

Германската бискупска конференција не се огласи, но објави дека подготвува одговор.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Додека му се бројат деновите на овој состав, АВМУ ќе избира заменик директор

Трајче Гогов

Столтенберг: НАТО подготвен да го потпише пристапниот протокол со Македонија

Трајче Гогов

Каменос преку Твитер ја отстрани Кундура од пратеничката група на Независни Грци

Трајче Гогов

Во сообраќајка во тетовско почина пешак

Вања Мицевска

Во понеделник завршува одморот за пратениците

Јанчев: Се работи на план за изградба на нов пазар во Кавадарци

Вања Мицевска