Image default
Вести Свет

Папата свика состанок со националните црковни поглавари поради скандалите со сексуално злоставување

Папата Франциско ќе се сретне со националните водачи на Католичката црква за да разговара за можностите за заштита на децата од злоставување на свештеници, објави денеска Ватикан.

Состанокот со претседателите на националните епископски конференции ќе се одржи во Ватикан од 21 до 24 февруари.

Советот, деветчлена група, кој го советува папата за внатрешни црковни реформи, во голема мерка разговараше со папата Франциско за случаите на злоставување, се додава во соопштението.

Папата се соочува со зголемен притисок за темелно решавање на проблемите по серијата скандали во Чиле, Австралија и САД.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
или бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
или пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Наесен ќе се доделат социјални станови за гостиварци

Кире Андонов

МТСП: Поголеми плати за кадарот во градинките со Законот за детска заштита

Трајче Гогов

Од 18 часот се укинува бесплатниот јавен превоз во Скопје

Трајче Гогов