Image default
Забава

Заборавањето е корисно за вашиот мозок

Ново истражување на Универзитетот на Торонто оди во прилог на тезата дека заборавањето е заштитен механизам во самиот мозок, односно да не заштити од преоптовареност со информации.

Со други зборови, тоа е апсолутно полезна „функција“ за сивата маса во мозокот. Тоа е добра вест, особено за оние кои постојано забораваат каде си ги оставиле клучевите од куќата, на пример.

– Важно е тоа што мозокот заборава на непотребните подробности и се фокусира на нешта кои ќе ни помогнат за подобри решенија во иднина и при важни случаи, објаснува еден од научниците што го спровеле испитувањето, проф. Блејк Ричардс.

Статијата донекаде покажува и како работи мозокот – едно од најмистериозните прашања кои ја „мачат“ науката.

– Откривме многу докази дека има механизми со посебна функција за заборавање информации. Тие механизми се разликуваат од оние кои се користат за помнење, додава проф. Пол Френкланд.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Се пие 7 дена, а симнува 80 отсто од масните наслаги на стомакот

Снежно бела декорација за да го постигнете ефкетот на идилично празничен дом (ФОТО)

Габриела Додевска

Се’ за храна: 4 природни третмани за отстранување на непосакуваната фарба од косата

Трајче Гогов

Претстави од седум земји на 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи“

Трајче Гогов

Спречете го растот на клетките на ракот со овој напиток

Мадона сака мир во светот