Image default
Вести Свет

Во Србија секое петто дете има вишок килограми

Во Србија речиси секое петто дете има вишок килограми, осум отсто од нив се дебели, а бројот на дебели деца од година во година постојано се зголемува.

Неправилна исхрана, брза храна, газирани сокови и слатки, но и слабата физичка активност се главни виновници за таквата состојба со децата во школска возраст, јави Танјуг.

Истражувањата на Институтот за јавно здравје покажуваат дека 43 отсто деца секој ден јадат слатки, при што секое четврто дете јаде слатки повеќе пати во денот. Навика секој ден да јадат јаболко или крушка или кое било друго овошје има секој петти ученик, но затоа исто толку од нив пијат газирани сокови.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Креативна работилница во Регионалниот Ресурсен Центар:Ученици од ДСУ,,Искра“изработуваа маски за ,,Денот на шегата“

Весна Крстева

Во прво одделение не се запишани околу 600 деца кои се родени во тетовско

Трајче Гогов

САД воведоа санкции кон државната нафтена компанија на Венецуела

Вања Мицевска

Нилски коњ уби кинески турист во Кенија

Трајче Гогов

Со василичарско оро и палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Габриела Додевска

Триесет дена притвор за бизнисменот Орце Камчев

Трајче Гогов