Image default
Вести Свет

Американка напишала есеј „Како да го убиеш мажот“, па навистина го убила

Ненси Кремптон Брофи од Орегон пред неколку години напишала роман под наслов „Како да го убиеш мажот?“, а минатата седмица беше уапсена под сомнение дека навистина го убила својот сопруг.

Убиството се случило во јуни годинава. Даниел (63) бил професор во Кулинарскиот институт во Орегон. Неговото тело го пронашле студенти во кујната.

Американката со својот пет години помлад сопруг Даниел Брофи била в брак 27 години.

Во написот којшто го објавила во 2011 година, Ненси вели: „Како писателка на трилер-романси, минувам многу време размислувајќи за убиства и, потоа, за полициската постапка. По сето тоа, ако убиството треба да ме ослободи од некого, сигурно не сакам да бидам ни ден в затвор.”

Натаму авторката наведува бројни мотиви и причини поради коишто некоја жена би сакала да го убие сопругот, како што се злоставување или неверство.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Новиот состав на Антикорупциска според новиот закон

Габриела Додевска

Мицкоски: Македонија на дното во борбата против корупцијата, власта штити и произведува криминал

Вања Мицевска

Ротшилд го продава последното парче од својата австриска империја

Димитриевски учествуваше на Генералното собрание на Асоцијацијата на градови на мирот

Кире Андонов

На првиот училишен ден во Куманово повеќе средношколци од првачиња

Кире Андонов

На „Евровизија“ како БЈРМ, на Берлинале како Македонија

Трајче Гогов