Image default
Вести Култура

Фестивал на живи статуи во Скопје – „Статуафест“

Од 14 до 15 септември со почеток во 18 часот, па се до полноќ за прв пат во Скопје ќе се одржи уличниот фетсивал „Статуафест“. Следниот викенд метрополата ќе биде домаќин на десет живи статуи од Шпанија, Бугарија, Унгарија, Србија а ќе има и домашни македонски претставници.

Покрај живите статуи, кои ќе стојат на неколку локации и ќе доловуваат различни ликови, предвидена е и забава со повеќе диџеи и настапи на бендови.

Форматот во кој ќе се одржи „Статуафест“ е токму тоа што овој хепенинг го прави поразличен од останатите. Живите статуи кои ќе гостуваат во Македонија ќе направат градот да добие шмек на културна метропола но и со тоа да се покаже специфичноста на оваа професија. Како организатори на овој фестивал кој во овој формат за прв пат ќе се претстави пред публиката во Скопје е продукцијата „Театроск“.

Организаторите велат дека нивна цел преку овој фестивал е градот Скопје да  стане дел од светската културна мапа на уличните уметнички фестивали и од година во година повеќе и повеќе да го развива и истиот да тргне во насока која ќе го направи еден од највлијателните фестивали од ваков карактер.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Грчки медиуми: Утре средба Ципрас – Каменос

Вања Мицевска

Филипче: Планирана е набавка на осум мамографи за повеќе ЈЗУ, меѓу кои и Кумановската болница

Кире Андонов

Бизнисот бара подобар закон за антикорупција, а Анѓушев појасно дефинирање на работите

Вања Мицевска

Лозарите преку штрајк ќе си ги бараат парите за грозјето од 2015

Трајче Гогов

Поднесено е обвинение против две лица за убиството на Никола Саздовски

Трајче Гогов

Нормализиран сообраќајот на магистралниот пат Битола-Ресен