Image default
Вести Македонија

Лозарите остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето

Лозарите од Тиквешијата остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето и одлуката да блокираат патишта,  доколку винарите останат глуви на нивните реакции. Ова утринава го потврди за МИА Трајче Кулев, претседател на Здружението “Напредни лозари”.

– По повикот на Здружението  лозарите да дојдат и со потпис да ни дадат поддршка за протести доколку не добиеме повисоки цени, синоќа се собраа лозари кои ја поддржаа идејата за блокирање на патишта, како револт кон игнорантскиот однос на винарниците, рече Кулев.

Нагласи дека експресно реагирале државната и локалната власт, па за вечерва била закажана средба во Кавадарци, на која се очекувал и премиерот Зоран Заев.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

За дневните оброци се трошат најмногу пари од семејниот буџет

Трајче Гогов

ОТА работи солидно и ги почитува законите и процедурите, заклучок на надлежната собраниска Комисија

Неисправните сопирачки и брзото возење главни причини за несреќата кај Ласкарци