fbpx
Image default
Вести Македонија

Времето денес: Сончево и топло до 37 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер претежно од источен правец. Попладне во северозападните планински предели ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 19, а  дневната од 29 до 37 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност. Утринската температура ќе се спушти до 16, а дневната ќе се искачи до 34 степени.

Во следните денови ќе се задржи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните часови ќе има ретка појава на пороен дожд и грмежи, а во сабота услови за нестабилност ќе има на повеќе места. Позначителна промена на времето се очекува од несела кон крајот на денот и во понеделник кога во поголем дел од земјава ќе има поројни врнежи со грмежи и засилен ветер.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
или бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
или пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Промовирани нови 125 професионални војници во АРМ

Трајче Гогов

Приколка – ладилник полна со мртовци пронајдена во Мексико

Габриела Додевска

Врховен на општа седница ќе разгледа иницијативи во врска со истрагите на СЈО

Кире