Image default
Вести Македонија

Не престануваат препукувањата меѓу ДУИ и актуелната општинска власт во Гостивар

Не престануваат препукувањата меѓу ДУИ и актиелната општинска власт во Гостивар. Овој пат тема за препирка им беше урбанизмот.

Зегин

Зегин

Гостиварскиот органок на ДУИ ја обвини гостиварската општинска власт на чело со Таравари, дека создава урбанистички хаос, а роднини на првите луѓе на општината, градат дивоградби низ градот. Таравари ги отфрли сите обвинувања, посочувајќи дека општината не издала ниту една дозвола за градба, која е во спротивно на законот.

Тој посочи дека не локалната самоуправа, туку ДУИ и СДСМ го кочат равојот на Општина Гостивар, а како пример го наведе неизгласувањето на извештајот јавното претпријатие Комуналец од страна на управнот одбор, со што се блокирала работата на претпријатието.

Минатата недела гостиварскиот огранок на ДУИ и локалната власт, се обвинуваа за јавните тендери на општината.

Поврзани вести

Пратениците денеска треба да го ратификуваат договорот за името

Кире Андонов

Мет Дејмон направи пародија на судијата Кавано, и стана интернет хит (видео)

Бушати: САД се клучни за спроведување на Договорот од Преспа