Image default
Вести Македонија

Метју Палмер во Македонија на средби со државниот врв и партиските лидери

Вршителот на должност заменик- помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Метју Палмер од 1 до 3 август ќе престојува во посета на Македонија во рамките на која ќе ја ја изрази поддршката на Вашингтон за Договорот со Грција за решавање на спорот со името, како и за прогресот на земјата кон членството во НАТО и во ЕУ, соопшти Американската амбасада во Скопје.

За време на престојот во земјава Палмер ќе се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев и со лидери на политички партии.

Тој ќе учествува на прославата на Илинден во Крушево и ќе се сретне со официјални претставници на локалните власти надвор од Скопје.

 

Извор:МИА

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

55 годишна жителка на Крива Палaнка трага по нејзината исчезната сестра

Габриела Додевска

Директорот на велешкото ЈКП „Дервен” си поднесе оставка

Вања Мицевска

Стрип изложба на Никола Панов вечер во Штип

Весна Коловска

Шпанија под тревога поради бран од жежок воздух од Африка

Трајче Гогов

Шекеринска-Шанахан: Потврдено стратешкото партнерство на САД и Северна Македонија

Македонија очекува повлекување на косовската мерка

Трајче Гогов