Image default
Вести Македонија

Шекеринска: Македонија ќе го поправи она што го пропушти во Букурешт во 2008 (Видео)

 

Македонија ќе го поправи она што го пропушти во Букурешт во 2008 година и ќе добие покана за во НАТО – порача денеска од Брисел, министерката за одбрана, Радмила Шеќеринска.

„Денеска е ден во кој можеме да го поправиме она што го испуштивме во 2008 година“- рече таа непосредно пред почетокот на Самитот на НАТО.

Ова потсети на самитот на НАТО во Букурешт кога Македонија требаше да ја добие поканата за членство, но беше одбиена поради грчкото спротивставување поради спорот со името:

„Мислам дека дури и на денешните дискусии на министерско ниво за надворешни работи и одбрана и на премиерско ниво, стана јасно дека една од недвосмислено најпозитивните одлуки на овој самит ќе биде поканата што ќе ја добие Македонија. Денеска сите ја искористија можноста да и’ честитаат на Македонија за огромниот пробив и целиот аудиториум не’ награди со аплауз зашто се свесни дека ова е историски ден за Македонија, но важен е и за НАТО“.

Шекеринска верува дека референдумот во Македонија ќе биде успешен.

 

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Стаменковски единствен Македонец на Светското првенство во кревање тегови

Трајче Гогов

Миле Јанакиески и Спиро Ристовски заминуваат во Шутка

Весна Коловска

Вечерва почнува Пиво фест Прилеп

Вања Мицевска