Image default
Вести Македонија

Реките во тетовскиот регион припаѓаат на втора односно трета класа

Реките во тетовскиот регион припаѓаат на втора односно трета класа според последните анализи направени за квалификација на водите. Реките во овој дел на Македонија најчесто се загадуваат од отпадни води – категорични се од Центарот за јавно здравје Тетово.

Вообичано за овој период од годината најголемата река во Македонија, Вардар на мерното место кај Стенче е од втора класа, а кај мерното место Јегуновце е трета класа. Слични резултати покажуваат и анализите направени на останатие површински води во тетовско.

Од Центарот за јавно здравје, веалт дека загаденоста на реките се должи пред се’ на отпадните води, кои не се пречистуваат пред да се испуштат во реките.

Општина Тетово моментално работи на процедура за проект за изградба пречистителна станица за река Вардар кај тетовско Фалише, која драстично би влијаела на чистотата на оваа најголема река во Македонија.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Времето денес: Променливо облачно и ветровито со локални врнежи од дожд

Трајче Гогов

Арсовски: СДСМ се’ повеќе се задолжува, а немаат ниту еден проект реализирано

Вања Мицевска

Во Македонија 40 проценти од слободното време се минува пред телевизор

Вања Мицевска