Image default
Вести Македонија

Владата не открива дали разрешувањето на Шаќири е поврзано со полициската акција во Струга

 

Арменд Шаќири вчера беше разрешен од должноста директор на Казнено поправниот дом од отворен вид во Струга. Одлуката за разрешување ја донесе Владата од каде денеска не открија дали тоа е поврзано со полициската акција во Струга од пред четири дена.

„Значи по негово барање Владата донесе заклочок врз основа на кој му се прифаќа барањето. Барањето е поднесено пред неколку дена, пред почетокот на наредната седница, но после поминување на основните комисии на вчерашната седница повторно е разгледувано и прифатено неготово барање. Не можеме како Влада ние да коментираме постапки кои се во надлежност на други институции“, изјави денеска Хоџа.

Инаку во неодамнешната полициска акција за сузбивање на криминална група која продавала дрога и оружје беа приведени седум лица, кои претходно веќе имале одлежано затворска казна но од отворен тип. Во врска со овој случај, под  истрага се повеќе лица, меѓу кои и еден инспектор од полициската станица во Струга. Неофицијалните  информации говорат дека се сомничат и вработени во затворот кои ја злоупотребиле службената положба и им помагале на затворениците.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Филипче: Посветени сме на реформите во здравството, Германија останува наш стратешки партнер

Кире Андонов

Четворица повредени во тепачка по сообраќајка во Скопје

Габриела Додевска

„Комунална хигиена“ и ЈСП Скопје ќе се „подноват“ со нов кадар: Планирани 700 вработувања

Вања Мицевска