Image default
Вести Култура

„Астибо-фест 2018“ – дводневен празник на староградската песна, серенадата и на шлагерот

На дводневниот фестивал во Штип учествуваат хорови, ансамбли и групи од Македонија и од Бугарија, „Астибо фест“ се одржува вторпат, ќе биде традиционален и од в година ќе се одржува во првата половина на секој септември

Хорови, групи и друштва од Македонија и од Ќустендил, Бугарија, учествуваат на вториот интернационален фестивал на камерни хорови и пејачки групи што синоќа беше отворен на летната сцена на Мултимедијалниот центар на „Канал 77“, а вечерва е втората фестивалска вечер. Организатор е штипскиот Градски хор, а фестивалот е поддржан од Министерството за култура, од штипската локална самоуправа преку програмата на годинашното Штипско културно лето, партнер на „Астибо фест“ е „Радио кафе Канал 77“, а медиумски покровител Радио мрежа „Канал 77“.

Првата фестивалска вечер беше резервирана за камерни хорови, а втората е за пејачките групи. Публиката може да ужива во староградски и народни песни, серенади, но и во познати домашни и светски шлагери, а по нешто и од класичната музика, што на сцената ги исполнуваат Градскиот хор од Штип, вокалната група „Смирна“ од Скопје, „Распеани паланчани“, „Распеани радовишани“ и „Еделвајс“ од Ќустендил.

„Астибо-фест“ има ревијален карактер, со цел да се потенцира љубовта кон музиката, чувањето на традицијата и оригиналниот музички израз, истакнуваат од штипскиот Градски хор, кој пред две години го подмлади членството, го прошири репертоарот и учествува на повеќе вакви фестивали во земјата и во странство од каде што често се враќа со награди.

– Основната поента ни е да ја поттикнеме љубовта кон музиката. Лани, на првиот „Астибо-фест“, имавме само пејачки групи. Од годинава фестивалот ќе трае два дена, а го проширивме и со камерни хорови, со што се потенцира различноста на репертоарот и на уметничкоот израз. Среќни сме што публиката е многу задоволна од она што го слуша во овој прекрасен амбиент – вели Ивана Ѓурѓевиќ – Јанков, уметнички раководител на „Астибо-фест“ и диригент на Градскиот хор од Штип.

Задоволни се и гостите од соседна Бугарија – групата за стари градски песни „Еделвајс“ од Ќустендил, основана во 2005 година, инаку иницијатор на реномираниот фестивал „Пеј, срце“ што секоја година се одржува во тој град, а членовите на групата се професионални музичари.

Имаме повеќегодишна соработка со штипскиот Градски хор, но и со други друштва и ансамбли од Штип и од Македонија. Неодамна кај нас имаше фолклорен фестивал, а гости ни` беа дури стотина фолклористи од Штип. Градскиот хор од Штип пред две години на „Пеј срце“ во Ќустендил освои и Гран при. Планираме во најскоро време да основаме асоцијација на трансгранични градови од Бугарија и од Македонија, па со проекти ќе аплицираме за средства од ЕУ директно во Брисел – исткнува Иван Андонов, директор на Домот на културата во Ќустендил и претседател на комисијата за меѓународна соработка и регионален развој на Општината Ќустендил.

Организаторите на „„Астибо-фест“ најавуваат дека фестивалот ќе биде традиционален и од в година редовно ќе се одржува во првата половина на секој септември.

Преземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Дунав главен проблем во разграничувањето помеѓу Србија и Хрватска

Љупчо Шатевски

Грците поделени во однос на реализцијата на Договорот од Преспа

Трајче Гогов

Замената на патните документи и табличките на возилата на товар на граѓаните

Габриела Додевска

Собраниската Комисија утре ќе ја започне дебатата по уставните амандмани

Трајче Гогов

Во 13 сообраќајки вчера во Скопје еден загинат, десет повредени

Габриела Додевска

Канал 77 на традиционалниот собир на електронски медиуми во Хрватска

Вања Мицевска