fbpx
Image default
Вести Култура

Штипскиот театар се подготвува за фестивал во Куманово

 

Од 8 до 15 јуни во Прилеп се одржи 53-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. Иако без награда, претставата „Бог на масакрот “ на Штипски народен театар ги собра симпатиите на публиката.

-Јас сум презадоволен од тамошната изведба, слободно можам да кажам дека беше најдобра од сите кои претставата воопшто ги имала – изјави Никола Ристов, ВД директор на народен театар, Штип.

Повеќе среќа во однос на наградите Ристов очекува во Куманово.

Официјално имаме договорено настап на Фестивалот за комедија во Куманово, а таму ќе се претставиме со истата која се играше на „Гола месечина“, „Умри машки“- додаде ВД директорот на Народен театар, Штип.

А во меѓувреме додека се очекуваат фестивалски одговори се работи на две нови претстави: „Патувачкиот театар“ на Шопалович во режија на Билјана Радиновска и „Три сестри“ претстава зад која ќе се потпише Јован Ристовски.


На сцената на Народен театар – Штип оваа 2018 беа прикажани „Бог на масакрот“, „Амадеус“ и детската „Волшебната ноќ“

 

Ангела Пингова

Превземено од:

Поврзани вести

Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став

Габриела Додевска

ЗНМ бара да се деблокираат медиумските реформи во Собранието

Вања Мицевска

НАТО не го потврдува писмото на Столтенберг за Преспанскиот договор

Габриела Додевска