Image default
Вести Култура

Претставата „Клетници“ на прилепскиот театар најдобра на МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Клетници“ на прилепскиот народен театар е најдобрата претстава во целина на годинашниов 53. МТФ „Војдан Чернодрински“ – соопшти фестивалското жири на пладневната прес-конференција.

Претставата „Клетници“ од Виктор Иго во режија на Mартин Кочовски се закити со уште три награди: за главна женска улога за актерката Ангела Наумоска, за Горјан Милошевски за современа сценска драматизација на романот „Клетници“ и награда за музика за групата „Фолтин“.

Жирито во состав Мими Таневска Србиновска, претседател и членовите Јасна Новаков и Драган Спасов-Дац наградата за најдобра режија му ја доделија на Диего Де Бреа за претставата „Крал Лир“ на турскиот театар, а наградата за најдобра машка улога ја понесе Сашко Коцев во претставата „Ничија земја“ на МНТ од Скопје.

Наградите ќе бидат доделени вечер на сцената од Домот на културата „Марко Цепенков“ кога во чест на наградените театар Комедија ќе ја изведе претставата „Не сега драга“ со што ќе биде спуштена завесата на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected]

Поврзани вести

Намалена цената на услугата за прочистување на отпадната вода

Трајче Гогов

Во Лика се гради луксузна туристичка населба со 72 вили од дрво и со куќички на дрвја

Кривични пријави за учесниците во саботната вооружена престрелка

Кире Андонов