Image default
Спорт Фудбал

Почнува Светското фудбалско првенство во Русија

Со натпреварот меѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија денес во 17 часот од „Лужинки“ во Москва ќе стартува 21. Светско фудбалско првенство.

На Мундијалот ќе настапат 32 репрезентации поделени во осум групи.

Во А групата ќе играат: Русија, Уругвај, Египет и Саудиска Арабија.

Групата Б ја сиочинуваат: Шпанија, Португалија, Иран и Мароко.

Ц-група: Франција, Австралија, Данска и Перу.

Во Д-групата ќе играат: Аргентина, Хрватска, Нигерија и Исланд.

Селекции кои ќе играат во Е-групата: Бразил, Швајцарија, Србија и Костарика.

Четирите учесници во групата Ф се: Германија, Мексико, Шведска и Јужна Кореја.

Белгија, Англија, Тунис и Панама ќе се натпреваруваат во Г-групата.

Х-група: Полска, Колумбија, Јапонија, Сенегал.

Ќе се игра по систем секој со секого, а првите две од секоја група одат во следната рунда. Групната фаза ќе трае од 14 до 28 јуни. Осминафиналето ќе се игра од 30 јуни до 3 јули. Четвртфиналето е закажано за 6 и 7 јули, а полуфиналните дуели за 10 и 11 јули. На 14 јули е натпреварот за 3.место, а финалето ќе се игра на 15 јули.

Мундијалот ќе се игра на 12 стадиони во 11 градови:
Москва – „Лужники” (капацитет 81.000 илјади) „Откритие Арена“ (45.360)
Санкт Петербург – „Крестовскиј“ (68.134)
Казан – „Казан Арена“ (45.379)
Калинград – „Калинград Стадиум“ (35.212)
Сочи – „Фишт“ (47.659)
Волгоград – „Волгоград Арена“ (45.568)
Саранск – „Мордовија Арена“ (44.442)
Нижниј Новгород – „Нижни Новгород“ (44.899)
Самара – „Самара Арена“ или „Космос Арена“ (44.918)
Ростов на Дон – „Ростов Арена“ (45.000)
Екатеринбург – „Екатеринбург Арена“ (35.696).
За изградба и модернизација на објектите за СП, Русија вложи околу девет милијарди евра.

Влезниците за натпреварите во зависност од фазите се по цена од 90 до 950 евра.

Бранител на трофејот е Германија. Се очекува ова да биде едно од најнеизвесните првенства. Нема изразен фаворит, а меѓу најголемите претенденти за трофејот според фудбалските аналитичари се Бразил, Германија, Шпанија, Аргентина и Франција.
Досега најмногу трофеи има Бразил – пет, но „кариоките“ не биле на тронот уште од 2002 година и се надеваат дека ова е голема шанса повторно да го освојат Мундијалот.

Превземено од:

Доколку имате било каква сторија пишете ни на
Viber или WhatsApp
бесплатно на телефонскиот број
☎️ 0800 80 222
пишете ни на маил
[email protected].mk

Поврзани вести

Роналдо останува без ордените поради затајувањето на данок

Трајче Гогов

Познати се сите учесници на СП во Кина

Кобајаши како сензационална најава за Новогодишната турнеја „Четири скокалници“

Вања Мицевска