Image default
Вести Македонија

Бугарски медиуми: Борисов ја откажал средбата со Иванов поради неговата ароганција

Бугарските медиуми информираат дека премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ја откажал средбата со претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, кој е во дводневна официјална посета на Софија со сопругата Маја Иванов, каде беше предвидено да се сретне со бугарскиот државен врв.

Зегин

Како што информира бугарскиот портал „24 часа“, Борисов и наложил и на министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, да не го прима македонскиот претседател. Порталот пишува дека причината за откажување на двете средби е апсолутно арогантното поведение на Иванов да ја прекине по две минути средбата со Заев и Димитров.

Зегин

Бугарските медиуми пишуваат дека разочарување од Иванов преовладува во целата Европска комисија поради најавеното саботирање на процесот за постигнување договорот со Грција.

Related posts

Дневен билтен на Општина Штип – 18.05.2018

Моја Општина

„Меѓу нас е тивко“ на Интимен театар од Битола добитник на гран-при на ДАФ во Кочани

Трајче Гогов

Се преврте шлепер кај Росоман, сообраќајот во прекин

Кире Андонов