Image default
Вести Свет

Се најавуваат протести во Атина и во Преспа против договорот

 

Зегин

На денот кога Македонија и Грција ќе го потпишат договорот во Преспа, а веројатно тоа ќе биде в сабота, таму ќе се одржи протест, но истовремено  ќе се протестира и во Атина. Ова денеска преку социјалните мрежи го најави Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија.

Зегин

– Ако Ципрас се обиде да оди во Преспа, онаму каде што се светите останки на Павлос Мелас и на останатите Македономахи што ги дадоа нивните животи за слободата на татковината, соопштуваме дека ќе бидеме таму, десетици илјади за да не дозволиме да се потпише договорот – соопшти Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија, кој ги повика да се придружат, а пратениците да си дадат оставка од нивните пратенички места.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, по информацијата дека веројатно в петок, во грчкиот Парламент ќе се одржи расправа за постигнатиот договор, организаторите на протестите повикуваат на собир на атинскиот плоштад Ситагма, во исто време додека пратениците дискутираат за содржината на договорот.

Related posts

Во Франција уапсени Црногорци со 69 килограми кокаин

Трајче Гогов

Пауза на рочиштето за Монструм: За време на исказот, на сведокот му се слоши и падна

Трајче Гогов

Изложба на фотографии за џез-музичари

Трајче Гогов