fbpx
Image default
Вести Свет

Се најавуваат протести во Атина и во Преспа против договорот

 

На денот кога Македонија и Грција ќе го потпишат договорот во Преспа, а веројатно тоа ќе биде в сабота, таму ќе се одржи протест, но истовремено  ќе се протестира и во Атина. Ова денеска преку социјалните мрежи го најави Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија.

– Ако Ципрас се обиде да оди во Преспа, онаму каде што се светите останки на Павлос Мелас и на останатите Македономахи што ги дадоа нивните животи за слободата на татковината, соопштуваме дека ќе бидеме таму, десетици илјади за да не дозволиме да се потпише договорот – соопшти Комитетот за борба за грчкиот карактер на Македонија, кој ги повика да се придружат, а пратениците да си дадат оставка од нивните пратенички места.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, по информацијата дека веројатно в петок, во грчкиот Парламент ќе се одржи расправа за постигнатиот договор, организаторите на протестите повикуваат на собир на атинскиот плоштад Ситагма, во исто време додека пратениците дискутираат за содржината на договорот.

Превземено од:

Поврзани вести

Ципрас бара доверба, опозициските партии избори

Трајче Гогов

Времето денеска: Променливо облачно и студено со умерен северен ветер

Трајче Гогов

Охриѓанецот Наумче Здравевски е новиот милионер

Кире