Image default
Вести Македонија

Иванов во 17 часот ќе се обрати пред јавноста

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во 17 часот ќе се обрати пред македонските граѓани во врска со договорот за името меѓу Македонија и Грција. Тој денеска имаше двеминутна средба со премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров кои го информираа за постигнатиот договор за името.

Зегин

Од Кабинетот на претседателот соопштија дека средбата траела две минути и најавија дека во текот на денот тој ќе обрати пред граѓаните.

Зегин

Со соопштение се огласи и Владата. Оттаму информираа дека премиерот Заев и министерот Димитров имале конструктивен обид за презентација и за дискусија на содржината од договорот, но претседателот Иванов го прекинал и напуштил состанокот и одбил да разговара.

Од Владата ги повикаа сите политички фактори да се обединат околу националните приоритети и да дадат поддршка за просперитетот на граѓаните и за влез на Македонија во НАТО и ЕУ.

Во Владата денеска се одржа и средба меѓу премиерот Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Related posts

Македонска џез-тетика: Изложба и концерт како најава за „Скопје синема сити“

Трајче Гогов

Сорос го прашал вицепремиерот на Италија дали го плаќа Путин, Салвини не му останал должен

Трајче Гогов

Гостиварец завршил во болница по напад на глутница бездомни кучиња

Трајче Гогов