ММС

Објавено на: 02/10/21 1:24 PM

Maнчестер Сити ќе плати приближно 17 милиони евра за 17-годишен играч на Флуминезе

Екипата од синиот дел на Манчестер ја победи конкуренцијата од Шпанија во трката за 17-годишниот фудбалер на бразилски Флуминезе, Кајки, пренесува Фабрицио Романо.

Сити на Флуминезе ќе мора да му исплати првично 10 милиони евра, но сумата за трансферот би можела да достигне и 17 милиони евра во бонуси.

Кајки би се приклучил на младиот тим на првопласираниот тим во моментов во Премиер Лигата во 2022 година доколку добие работна дозволна.

Младиот Кајки е играч од навалната линија кој преферира да игра по десната страна, а за У16 репрезентацијата на Бразил има забележано два настапи.

 

 

 

Фото:

en24.news


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.