ММС

Објавено на: 02/10/21 11:14 AM

Тинејџер патувал со товарен авон како слеп патник – преживеал лет од Лондон до Холандија

Еден неименуван тинејџер од Кенија имал неверојатна среќа. Тој како „слеп патник“ успеал да преживее лет од Лондон до Холандија.

16-годишен тинејџер преживеа и покрај иские температури додека патувал со теретен авион на  една авио компанја, тинејџерот се држел за за фиксниот дел од тркалата.

„Слепиот патник“ е пронајден во авионот кој слетал на аеродромот во Мастрихт, по преиминувањето над морето на висина од околу 6.000 метри.

Тинјџерот (16) е среќен што е жив бидејќи имало и порано вакви слични ситуации каде „слепите патници“ умирале од смрзување.

Од холандската полиција навеле дека неименуваниот тинејџер моментално е во болница поради хипотермија и  се надеваат дека ќе оздрави.

Додале дека овој инцидент можеби е поврзан со криминалци кои се занимаваат со трговија на луѓе, па овој случај треба посебно да се истражува.

– Имал огромна среќа што преживеа. Вакви патници во авиони се нормално реткост и воглавно не ги преживуваат ваквите врсти на патувања, рекле од службите за односи на јавност од аердромот во Мастрихт.

 

Извор: Информер.рс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.