ММС

Објавено на: 02/10/21 7:18 AM

Министерот Османи во посета на Луксембург

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Луксембург, каде ќе оствари средби со луксембуршкиот министер за надворешни и европски работи и за имиграција и азил Јан Аселборн, со претседателот на Парламентот Фернан Етген и со претседателот на парламентраната Комисија за надворешни работи, Ив Круктен.

Од Луксембург, како што соопшти МНР, Османи утре заминува во работна посета на Белгија каде домаќин ќе му биде заменик-премиерот и министер за надворешни работи, европски прашања и надворешна трговија и за федерални културни институции Софи Вилмес. Во рамките на посетата на Белгија, Османи ќе оствари средби и со претседателките на Претставничкиот дом и на Сенатот на белгискиот Федерален парламент, Елиан Тилио и Стефани Д’Ос.

– Покрај билатералните односи со земјите на Бенелукс, акцент на разговорите ќе биде ставен на европското досие на земјава, со фокус кон можностите и поддршката за реализација на одлуката на Советот за ЕУ за почеток на преговорите за членство, наведуваат од МНР.

На средбите се очекува да се разменат информации и за актуелните состојби поврзани со пандемијата со Ковид-19 и соработката на тој план, во функција на поскоро надминување на оваа глобална здравствена криза.

Во рамките на работните посети на Луксембург и Белгија, министерот Османи ќе оствари и средби со високи претставници на Европската унија и на НАТО, меѓу кои и со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и со еврокомесарот за буџет и поранешен еврокомесар за проширување, Јоханес Хан.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.