ММС

Објавено на: 02/8/21 4:52 PM

Кривични пријави за лекари од Битола, извршено породување со царски рез од невработен гинеколог

Битолската полиција поднесе кривични пријави за доктори од Битола, кои на почетокот на годината на невработена докторка-гинеколог и дозволиле изврши оперативна интервенција, породување со царски рез врз родилка во Одделение за гинекологија и акушерство при битолската болница.

МВР информира дека СВР Битола денеска до битолското ОЈО  поднесе кривична пријава против: М. В. (33) од Битола, поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување” и „фалсификување службена исправа” и Г.Ч. (60) од Битола поради постоење на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службената положба и овластување”.

Кривична пријава е поднесена и против А. В (33) од Белград, сопруга на првопријавениот, заради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело „надрилекарство” и кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија”.

– Првопријавениот и второпријавениот како доктори гинеколози во ЈЗУ Клиничка болница-Битола пречекорувајќи ги своите посебни овластувања во вршење на должноста и овозможиле на третопријавената на 1 јануари 2021 година без соодветна лиценца за работа издадена од Лекарска комора на РСМ, да даде медицинска помош – изврши оперативна интервенција, породување со царски рез во ЈЗУ Клиничка болница Битола – операциска сала на Одделение за гинекологија и акушерство врз родилка, информираат од МВР.

Оттаму додаваат дека по завршувањето на интервенцијата, првопријавениот во оперативниот дневник внел невистинит податок, односно во графата податоци за оператор, ги внел своите податоци и податоците на второпријавениот, а од стариот оперативен дневник отстранил страници на кои третопријавената ги запишала извршените оперативни интервенции на 1 јануари 2021 година.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.