ММС

Објавено на: 02/8/21 3:18 PM

Драма во домот на познатата водителка: Николина Пишек и нејзината ќерка пронајдени без свест

Драма во домот на познатата водителка: Николина Пишек и нејзината ќерка пронајдени без свест во својот дом

Водителката Николина Пишек и нејзината ќерка Уна преживеале вистински пекол ноќта помеѓу саботата и неделата. Во нивната куќа во Загреб, каде Николина живее со својот сопруг, пикнала цевка од гас кој обезбедува греење за целата зграда, па Николина и нејзината ќерка се отруле со јаглероден-моноксид.

-Се се случило ноќта помеѓу саботата и неделата. Николина околу 20 часот се слушнала со сопругот кој поради работа морал да оди во Белград, па му рекла дека со ќерка си дошле од град и ќе гледаат филм и ќе одмораат. Потоа Николина му се јавила околу еден часот по полноќ и рекла дека нивната ќерка повраќа и има јака главоболка. Тогаш му кажала дека и таа не се чувствува добро. Сопругот ја советувал да одат на лекар, на што Николина го послушала, открил извор близок на водителката и додал:

-Неколку минути подоцна таа не се јавувала. Видоје ги повикал пријателите да одат до нивниот стан и проверат што се случува.Кога пристигнале, се случнало само куќето, никој не отворал врата. Ја провалиле вратата и ја виделе Николина во несвесна состојба на подот, додека ќерката лежела на креветот исто така во несвесна состојба. Со возило на брза помош биле пренесени во болница. Полицијата и брзата помош виделе дека се работи за пукната цевка после градежните работи и предизвикало труење со гас. Николина денес е пуштена од болница, додека нејзината ќерка и поната се наоѓана детска клиника. Пожарникарите утврдиле дека во станот во тој момент имало седум пати повеќе доза на плин од онаа која е дозволена.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.