ММС

Објавено на: 02/8/21 9:19 AM

Луксуз од 1000 квадрати – Харис Џиновиќ конечно ја направи вилата во Белград

Музичката  ѕвезда Харис зининовиќ, по скоро 50 години работа во музика, може да се пофали дека конечно успеа да има луксузен покрив над главата во Белград.

Пејачот со години наназад изнајмуваше куќа во Дипломатската населба во Белград, но пред неколку години реши да купи место и да почне да гради импозантна вила. Градењето трае веќе неколку години, бидејќи според луѓето кои работат на вилата која е со површина над 900 квадратни метри,  е многу долг процес, особено кога се знае дека пејачот е перфекционист. Тој рушеше и поправаше сè неколку пати затоа што некои работи не му се допажаа,па потоа сè од почеток.

– Беше потребно да има доволно пари за да се направи така како што сака Харис. Инвестираше милиони во градежништвото. Скоро сите работи беа нарачани од странство, а тој учествуваше во дизајнот со архитектите и постојано ги посетуваше мајсторите на градилиштето за да се осигура дека сè оди добро. Бидејќи не градат куќа секоја година, тие сакаат да си дозволат целосен комфор и луксуз, па ќе имаат голем базен, теретана, па дури и спа во нивната импозантна вила, која сè уште е во изградба. Во еден дел од вилата, ќе се направи посебен дел од куќата за Мелина, која ќе има своја мини-канцеларија каде што ќе ги заврши сите работи поврзани со нејзиниот бренд, но и дел за разубавување како што е салон за разубавување и фризер. Во проектот се наведува дека Харис ќе има визба за вино, затоа што обожава вина, дел за музичко студио, но дали го оставил на крајот да биде во проектот, останува непознато – открива извор близок до парот. Од друга страна, Џиновиќ во јавноста рече дека има одредени проблеми, пренесува Блиц.

– Постојано се менувам. Јас не сум архитект, не сум градежен инженер. Не читам нацрти, ниту планови. Гледам кога нешто се гради и тогаш реагирам. Им велам: „Соборете го овој ѕид затоа што не ми се допаѓа, проширете ја гаражата за да не влегувам низ иглени уши“. Ова се сосема нормални промени за време на изградбата, не разбирам зошто би бил тежок поради тоа. Плаќам за тоа и сакам да изгледа како што сакам. Од друга страна, архитектот и инженерот градат и си заминуваат, а јас останувам таму. Значи,  градам за себе, не за нив – рече Харис пред две години, а потоа на шега додаде дека на помош му притрчува и неговата сопруга Мелина.

– Ми помага, таа не копа сигурност, има багер, но Мелина одлично се справува со сето тоа – рече пејачот.

Зад овие големи ѕидови ќе има базен кој ќе биде опкружен со зеленило. За да имаат целосна приватност, за да не ги види некој од соседите случајно во текот на летните месеци, решија сè добро да заштитат од љубопитните очи на јавноста.

Извор и фото: alo.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.