ММС

Објавено на: 02/5/21 6:14 PM

Движењето „Анти-коцкање“ од Тетово побара времено затворање на сите објекти за игри на среќа

Движењето „Анти-коцкање“ од Тетово побара времено затворање на сите објекти за игри на среќа, се додека не се донесе закон кој ќе предвидува таквите објекти да бидат на 3 километри надвор од населени места.

 

Барањето на движењето следи по двојното убиство и грабежот во казино во Скопје минатата година. Од ова движење упатија порака до Владата да не го носи предложениот закон за игри на среќа кој според нив, претставува игра што не почитува ниту еден човечки стандард.

Пролетва што следи од движењето „Анти-коцкање“ најавуваа протести и блокади, ако Владата не ги прифати нивните главни барања, поврзани со законот за игри на среќа.

 

 

 

 

Зоран Димовски


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.