ММС

Објавено на: 02/4/21 8:24 PM

Данска гради зелен остров: Ќе биде обезбедена енергија за три милиони европски домаќинства

Данска денеска го одобри планот за изградба на вештачки остров во Северното Море што ќе произведува и складира доволно „зелена“ енергија за да ги покрие потребите на три милиони европски домаќинства. Островот ќе биде изграден на 80 километри од западниот брег на Данска, првично ќе зафаќа површина колку 18 фудбалски терени и треба да ги прими своите први жители во 2033 година.

Островот ќе биде поврзан со стотици ветерници.

Проект од 33,87 милијарди долари

Заедно со околните ветерни електрани, тој ќе има почетен капацитет од три гигавати и ќе чини околу 210 милијарди дански круни (33,87 милијарди долари).

Европската унија неодамна ги претстави плановите за трансформација на електроенергетскиот систем, според кој за десет години најголемиот дел од електричната енергија треба да се произведува од обновливи извори и да го зголеми капацитетот на ветерните турбини во странство за 25 пати до 2050 година.

„Ова е навистина одличен момент за Данска и за глобалната зелена транзиција“, рече министерот за енергија Дан Јоргенсен на брифинг со новинарите.

Европски потенцијал за енергија на ветер во странство

Вештачкиот остров е важен дел од законски обврзувачката цел на Данска за намалување на емисиите на стакленички гасови за 70 проценти до 2030 година во споредба со нивото од 1990 година, кое е меѓу најамбициозните во светот. Нордиската земја има природни услови, вклучително и потребната енергија од ветер, а досега важи за пионер во развојот на капацитетот за производство на електрична енергија од енергијата на ветерот на копно и на море. Тоа беше првата во светот што изгради оф-шор фарма на ветер, пред скоро 30 години.

 

Извор:          vijesti.ba


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.