ММС

Објавено на: 02/4/21 12:37 PM

Кривични пријави за организаторот и учесници во протестите за „Монструм“, најави Спасовски

Протетсите кои се реализираат е демократски чин, меѓутоа протетсите никако не смеат да бидат нарушување на законските прописи, изјави министерот за вантрешни работи, Оливер Спаосвски на новинарско прашање дали ќе има санкции за учесниците во протсетот за „Монструм“, при што беа уништени возила на МВР, приватни и државни објекти.

„Поднесена е пријава против организаторот на протестот, поради не придржување до прописите за почитување заштита на населението и не се придржувале до протоколите, меѓутоа ќе има кривични пријави за сите оние кои извршиле оштетување на имотот на државата, возилата на МВР и скеој од тие лица ќе биде санкциониранв. Веќе се идентификувани и во вчерашниот ден се  повикани 14 лица кои диркетно учествувале во насилства, а тоа  напад на МНР, возила на МВР“, вели Спаосвски.

Министерот информира дека сите лица се полнолетни, само едно е малолетно и повикано е со родител да дојде во полициската станица.

Г.Д


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.