ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 07/23/18 7:02 AM

Во штипско Пиперово се правеше свадба како пред половина век

ММС, 23.07.2018

 

Стотици гости, од кои добар дел облечени во стари традиционални носии за тој крај, зурли, тапани, гајди, оро, како и се` што ги красело свадбите до пред пет-шест децении во штипските села, во саботата можеа да се видат на свадбата на Борче и Надица Ристови што ја направија во штипско Пиперово, родното село на Борче, кое во 1961 година имало 400 жители во стотина куќи, а денес во него живеат само две семејства, но за викенди малку живнува зашто на имотите и огништата си доаѓаат оние што се иселиле во Штип и во поблиските градови.


– Ние одамна сме во Германија, во граѓански брак сме седум-осум години, но голема желба ни` беше да направиме свадба според сите македонски обичаи од нашиот крај, да се венчаме во црквата „Св. Богородица“ во Пиперово, во кое немало свадба одамна – велат Борче и Надица, кои најголем дел од свадбата, за која обезбедија ручек и пијалаци за сите гости, ја финансираа сами, а во манифестацијата се приклучија и штипската локална самоуправа, „Еуроарт“ и Домот на младите, кој организираше превоз со автобуси до селото на падините на Серта, оддалечено дваесетина километри од Штип.


Свадбата почна во утринските часови со звуците на зурлите и тапаните, потоа веселбата според старите обичаи продолжи во домовите на момчето и на невестата, по која сватовите отидоа со коњи, па на селската чешма, продолжи со изворни игри, ора и песни, а заврши со венчавка во црквата во Пиперово. Борче и Надица се во странство, но направија куќа во селото, а градат или веќе изградија куќи во Пиперово и двајцата браќа и сестрата на Борче, од кои, освен едниот брат кој е во Штип, сите останати се во Германија, но не забораваат на родното село.


Од „Еуроарт“ и од штипската локална самоуправа размислуваат ваквата свадба во иднина традиционално да се организира секоја година во различно село.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1